Seçimlere Kalan Süre :
Gün
Saat
Dakika

Gaziantep Sanayici İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi (GASİMEP)

Gaziantep Sanayici İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi (GASİMEP)

Mesleki ve Teknik Eğitimde temel olarak istenen en önemli sonuç ise mezunların yüksek oranda alanlarında istihdamının sağlanması ve sanayinin büyük oranda ihtiyaç duyduğu kalifiye iş gücünün temin edilmesidir. Mesleki ve Teknik eğitim organizasyonu içerisinde bulunması gereken en önemli sorun ve çözümü olan eğitim ve istihdam birlikteliğinin sağlanması, eğitim sonucunda istihdamı oluşturacak şartların ortaya çıkarılmasıdır. Bu noktada Mesleki Yönlendirme çalışmaları ile Mesleki Eğitime yönlendirilecek bireylerin yetenek tespiti çalışmaları kilit bir husus olarak karşımıza çıkmakta, kaynak israfının en temelde ve orijin noktasında önlenmesi hususunda çok önemli bir başlangıç aşaması çalışması gerekmektedir.

 

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gaziantep Sanayi Odası arasında imzalanan protokolle yürürlüğe girmiş olan GASİMEP (Gaziantep Sanayici İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi) , İkili Mesleki Eğitim Programları Yönergesi kapsamında GSO Mesleki Eğitim Merkezinde 2018-2019 Öğretim Yılında 3 meslek alanında eğitime başlamıştır. GASİMEP Projesinin amacı; İş piyasasının talep ettiği niteliklerde meslekî yeterliliklere ve sosyal becerilere sahip insan gücünün yetiştirilmesi ve istihdam edilmesidir.

 

GASİMEP Sanayici İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi ile önkayıtları yapılan 9. Sınıfı bitirmiş gençlerimiz öncelikle GSO Mesleki Eğitim Merkezinde  MEBET (Mesleki Beceri Testi) yetenek testi  ile birlikte Mesleki Yatkınlık Analizi yapılarak, öğrencilerimizin daha başarılı ve mutlu olacakları alanların tespiti yapıldı. Bu testlerin sonucuna bağlı kalarak aşağıda  bulunan 3 alanda toplam 26 öğrencimiz ile 2018-2019 Öğretim Yılında eğitime başlamıştır.

 

Kesin kayıtları yapılan öğrencilerimiz organize sanayimizde bulunan firmalarla eşleştirilerek, haftanın 3 günü alanı ile ilgili işletmelerde beceri eğitimine gitmektedir. Haftanın diğer iki günü öğrencilerimiz GSO Mesleki Eğitim Merkezinde mesleki eğitimlerinin teorik kısmını M.Rüştü UZEL MTAL’nin alan öğretmenlerinden almaktadır. GASİMEP’de Eğitim Sistemi; Teorik ve Pratik olmak üzere, (dual) iki kısımdan oluşur. Bu sayede iş kaygısı yaşamadan hem eğitim görecek hem de eşleştikleri firmalarda eğitim sonunda işletme ile yapılan sözleşme sonucunda istihdam garantisi verilmektedir.

Bu projeye dahil olan gençlerimiz eğitim süresince sigorta, ulaşım, yemek, eğitim masrafları ve kırtasiye giderleri tamamen proje kapsamında karşılanmaktadır. İnsan sevdiği meslekte başarılı olur, başarılı olduğu meslekte güzel paralar kazanır. Gelecekte seni bekleyen muhteşem bir mesleğin var, sadece senin keşfetmeni bekliyor.

Copyright © 2023 İlker Kusav - Tüm Hakları Saklıdır...