Seçimlere Kalan Süre :
Gün
Saat
Dakika

Mesleki Eğilim Belirleme Ve Beceri Ölçme Bataryası (MEBBÖT)

Mesleki Eğilim Belirleme Ve Beceri Ölçme Bataryası (MEBBÖT)

  1. Kalkınma Planı'nın 571.5 numaralı tedbiri "Gençler, işgücü piyasasında aranan eleman olmaları için ortaokuldan itibaren mesleki eğitime özendirilecek, gençlerin yeteneklerine ve piyasa taleplerine uygun eğitim almaları sağlanacaktır." ifadesi yer almakla birlikte 2023 Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Vizyonunun "Mesleki ve Teknik Eğitimde rehberlik, erişim imkânları arttırılacak" başlıklı 2. hedefinin ilk alt başlığında Kariyer rehberliğine yönelik alan ve dal seçim süreci için "Genel Beceri Test Seti" geliştirilecektir. hükmü çerçevesinde ortaöğretime geçiş yapacak 8. sınıf öğrencilerine beceri testleri uygulayarak ilgi ve kabiliyetlerini belirlemek ve kendileri için uygun meslek alanlarına veya okullara yönelmelerinde rehberlik etmek amacıyla Genel Müdürlüğümüzün gözetiminde Trabzon Üniversitesi ile Karadeniz Teknik Üniversitesinin katkılarıyla Trabzon İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan bir komisyon marifetiyle Mesleki Eğilim Belirleme Beceri Ölçme Bataryası hazırlanmıştır.

Mesleki eğilim belirleme beceri ölçme bataryasının 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında İlimizde pilot olarak uygulanması amacıyla 10 öğretmen Trabzon ilinde 5 günlük eğitime alınmıştır.

İlimizde ulaşım kolaylığı bulunan okullarımızda 10 Kariyer Planlama Merkezi kurulmuştur. Her Kariyer Planlama Merkezinde 3 Set Mesleki eğilim belirleme beceri ölçme bataryası bulundurulmuştur.

26 Rehber Öğretmen ve 21 Teknik Alan Öğretmeni olmak üzere 47 öğretmenimize Mesleki Eğilim Belirleme beceri ölçme bataryası kursunda eğitim alarak; 07 Mart 2022 tarihi itibariyle Mesleki eğilim belirleme beceri ölçme bataryası 8. sınıf öğrencilerine 10 Kariyer Planlama Merkezinde uygulanmıştır. 2022 Haziran okulların kapanması ile uygulama sona ermiş ve 4 ay içerisinde toplamda 2749 öğrenciye test uygulanarak gerekli rehberlik ve yönlendirme yapılmıştır.

2022-2023 Eğitim Öğretim yılında Mesleki eğilim belirleme beceri ölçme bataryası sayısı eski bataryalar ile birlikte toplamda 130 takım olmuştur. Yeni eğitim öğretim yılında İlimizde  (2)Nizip, (2) İslâhiye, (9) Şehitkamil, (8) Şahinbey ilçelerinde 21 ortaokulda yeni kariyer planlama merkezleri kurulmuştur. Halen oluşturulan Kariyer Planlama Merkezlerinde 8. sınıf öğrencilerine mesleki eğilim belirleme beceri ölçme testleri eğitim almış uzman testörler tarafından yapılmaktadır.

Copyright © 2023 İlker Kusav - Tüm Hakları Saklıdır...